מתכונים טעימים

רעיונות לאוכל מנצח לתינוקות

18 בפברואר, 2014 מאת מתכונים טעימים

מזל טוב! הבייבי שלכם הגיע ל"גיל שבו אפשר להתחיל". אפשר להגיש לו כבר "מזון אצבעות". (חתיכות מזון במרקם ובגודל מתאים לתפיסה של תינוק). "אוכל לתינוקות" כפי שהוא נקרא בשפת העם. זהו מזון "בטוח" שכולל חתיכות של ירק מבושל כמו סלק, קישוא, דלעת, או פירות רכים, או חתיכות בשר ועוף. זהו שלב חשוב מאד בהתפתחות החברתית התקינה של התינוק ולקיום השלב הזה חשיבות משפעת על התפתחות האכילה התקינה אצל התינוק.

מספר מאפיינים שיש כבר לתינוק שלנו: הוא יושב כבר, כבר יש לו "אחיזת צבת", כבר מביע ענין ורצון לאכול, כבר מתלהב ממזונות שונים, מהצורה, מהמרקם, מהטקסטורה. זה הזמן – בואו נציג בפניו מזונות שאי אפשר לסרב להם.

מאיפה מתחילים? איזה מזונות כדאי להציג כבר בתור מאכלים לתינוק שלנו?

(המטרה היא כמובן למזונות פשוטים, קלים יחסית וטעימים שיגרו את בלוטות הריר של הבייבי):

מתחילים ממתכונים פשוטים ומנצחים:

  • פסטה ברוטב ירקות
  • מרק עדשים כתומות עם בטטה
  • פתיתים עם חלב
  • ביצה עם לחם
  •  כדורי עוף בדלעת
  •  קציצות תפוח אדמה עם בשר
  • מעדן פירות

צריך לקחת בחשבון שגם הגדולים, ברגע שיטעמו את כל אלה – ירצו גם הם ויטרפו לפחות כמו הקטנטנים.

 לכן, למרות שאולי הכמות הראשונית מיועדת לתינוק, כדאי להכין כמות שתספיק לכל המשפחה.  

אפשר גם לגוון במשקאות כמו: שייקים בריאים מפירות העונה עשויים במיקסר. ולסיום אפשר לקנח בקינוחים כמו: מחית אבוקדו עם בננה, מחית פירות, עוגת גזר, סלט פירות ועוד כיד הדמיון הטובה ולפי העדפות התינוק, שמסתמנות כבר בשלב הזה כברורות.

 כדאי מאד גם להרגיל את הבייבי לשבת יחד עם כל המשפחה, עם ההורים, עם האחים והאחיות – בכסא המיוחד שלו, במקומו המיוחד. פרט חשוב נוסף הוא שעת האכילה. מחקרים מראים ששעה מסוימת וקבועה משפיעה גם היא (אמנם בחלק קטן), על הרגלי וכמויות התזונה של הפעוט.

גם להרגלי האכילה יש חשיבות רבה בהרגלי התזונה הטובים שהבייבי ירכוש בעתיד. אם יראה שהמשפחה מסבה לשולחן באופן קבוע בשעה מסויימת בערב למשל, יאהב גם הוא עם הזמן, "לקחת חלק" בשיח המשותף ובאכילה הרגועה והשקטה בסכין ומזלג, לכשיגדל.

ככל שנחשוף את הבייבי ליותר ויותר סוגי מזונות, מיותר ויותר אבות מזון, צבעים ומרקמים – כך נרגיל אותו יותר לאהוב את האוכל היחודי, השונה והמגוון, ובתקווה גם – הבריא.

נושאים: אוכל לתינוקות | סגור לתגובות על רעיונות לאוכל מנצח לתינוקות

התגובות אינן מאופשרות.

הישארו מעודכנים

מידע שימושי:

מתכונים אחרונים