מתכונים טעימים

מה בין אינטרנט ובין מתכונים

20 בפברואר, 2013 מאת מתכונים טעימים

כולנו זוכרים את ספרי המתכונים של האימהות שלנו שהיו עמוסים במתכונים מיוחדים לכל מטרה- מתכונים לעת כניסת שבת, יום חג או סתם ארוחה משפחתית. הספרים הללו מעבר להיותם נכסי צאן וברזל של ילדותנו היו גם מוכתמים פה ושם בכתמי שמן, רוטב אקזוטי שטעמו כטעם הילדות שלנו ובעוד מטעמים שונים. בשעה שהיינו מבקשים מאימא שתכין לנו מטעם כלשהו, אימא הייתה ממהרת אל ספר המתכונים ומאתרת מיד את המתכון הנכסף שיביא לצלחת שלנו את המנה המבוקשת.

אידילי מידי?
אם התמונה הזו נשמעת לכם אידילית מידי, הרי שלא בכדי. האמת המרה היא שלא מעט מתכונים נעלמו עם השנים ולא מעט אימהות תמיד חיכו לאותה הזדמנות פז לסדר את חוברת המתכונים שהתבלתה עם הזמן. בנוסף לחוברות המתכונים הללו זכורים במיוחד גם גזרי עיתונים ושברי מתכונים שניסו אימותינו לרשום מהבשלן התורן בטלוויזיה שתמיד הקריא מהר מידי את רשימת המצרכים ומשום כך לא אחת חסר היה פרט כזה או אחר במתכון.

עולם פרה היסטורי
נכון ,היו גם ספרי הבישול המרשימים עם התמונות הנאות, אולם אלה לא אחת הפכו לנציב מלח בארון הספרים המשפחתי או שמצאו את מקומם במדף עליון שכוח אל מטבח  ולא נפתחו יותר לאחר התבשיל הראשון שבישלו אימותינו עם קניית הספר. כל אלה נכונים לעולם שהפך כמעט לפרה היסטורי. ילדינו לעומת זאת לא מכירים את הטרמינולוגיה הזו של ספרי בישול, מתכונים מהעיתון ומתכונים שעבור מאם לבת. היום הכל נמצא ברשת. לא, לא זאת של המטבח, אלא ברשת האינטרנט.

הרשת
רשת האינטרנט הביאה עמה לחידושים רבים בכל תחומי החיים ובעיקר בתחום של מתכונים. נכון שנשארו ספרי הבישול, מתכונים בעיתונות ותכניות בישול ועדיין מתכונים שונים עוברים מאם לבת, אולם הכל נמצא גם ברשת. משום כך בכל תכנית בישול ניתן לצפות כיום כתכנית דרמה לכל דבר, בידיעה המרגיעה שכאשר נרצה את המתכון הוא יופיע באתר האינטרנט של התכנית. את ספרי הבישול החליפו זה מכבר אתרי האינטרנט של השפים הגדולים שמציעים את מיטב המתכונים שלהם עם הדגמות, טיפים והערות של הגולשים.

מתכונים דמוקרטיים
חידוש נוסף של המדיום האינטרנטי הוא בכל שמדובר בדמוקרטיה בשיאה. כיום כל גולש באינטרנט יכול לפרסם בלוג בישול עם מתכונים ועם עצות וטיפים שימושיים למטבח. הדבר הוא חינמי ולכן לא מעט אנשים נהנים לשתף אחרים במתכונים מוצלחים יותר או פחות שהם מכירים. משום כך, כל מיש מחפש כיום מתכון יכול להיעזר ברשת האינטרנט כדי למצוא את המתכון הנדרש. בפורומים שונים ניתן לשאול שאלות ולהתייעץ במקרה של אסון כמו "נגמרה לי האבקת אפיה" וכ"ו.

יתר על כן גולשים מיומנים כבר יודעים באילו אתרים ימצאו את המתכונים החביבים עליהם, כמו למשל אנשים דתיים שיודעים אילו אתרים מיועדים למגזר שלהם. אתרים אלה למותר לציין סגורים משעת כניסת שבת ועד צאתה. באותו האופן מבשלים טבעוניים או צמחוניים ידעו למצוא את האתרים שמתאימים להם והתחום פורח כל הזמן.

המאמר נכתב באדיבות גלית בר-לב

נושאים: קולינריה | סגור לתגובות על מה בין אינטרנט ובין מתכונים

התגובות אינן מאופשרות.

הישארו מעודכנים

מידע שימושי:

מתכונים אחרונים